Отвори процедурата на ОПИК в областта на енергийната ефективност –
Целта на процедурата е повишаване на ресурсната ефективност на предприятията чрез прилагане на нови решения, техники и методи.
По настоящата процедура за подбор на проектни предложения предприятието-кандидат може да участва самостоятелно или в партньорство с друго предприятие в сектор Е.
Целта на процедурата е повишаване на ресурсната ефективност на предприятията чрез прилагане на нови решения, техники и методи.
Допустими кандидати по процедурата за подбор на проекти са:
- търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите или са еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство;
- микро, малки и средни предприятияпо смисъла на чл. 3 и чл. 4 от Закона за малките и средните предприятия; имат минимум три приключени финансови години (2014, 2015 и 2016 г.) преди датата на обявяване на процедурата;
- икономическата дейност,за която се предвиждат дейности, свързани с подобряване на ресурсната ефективност попада в сектор C „Преработваща промишленост” съгласно Класификацията на икономическите дейности;
- В случаите, когато кандидатите стартират нова икономическа дейност в рамките на проекта, тазе дейност също попада в сектор C „Преработваща промишленост”съгласно Класификацията на икономическите дейности;
- имат реализирани минимум 120 000 лв. приходи от продажби на продукция от дейността, за която са предвидени дейности, свързани с подобряване на ресурсната ефективност;
- допустими по настоящата процедура за подбор на проекти са само кандидати, които имат минимум три приключени финансови години (2014, 2015 и 2016 г.) преди датата на обявяване на процедурата.
Бюджет:
Минимален размер на заявената безвъзмездна финансова помощ за индивидуален проект : 200 000 лева.
Максимален размер на заявената безвъзмездна финансова помощ за индивидуален проект :
За Микро предприятия : 500 000 лева;
За Малки предприятия : 1 000 000 лева;
За Средни предприятия : 1 500 000 лева;
По Елемент А „Внедряване“ всеки кандидат по процедурата може да избира между ЕДИН от приложимите режими на държавна помощ:
1) Регионална инвестиционна помощ съгласно чл. 13 и чл. 14 от Регламент (ЕС) № 651/2014 на Комисията от 17 юни 2014 година за обявяване на някои категории помощи за съвместими с вътрешния пазар в приложение на членове 107 и 108 от Договора (OB L 187/26.06.2014).
или
2) режим „de minimis“ съгласно Регламент (ЕС) № 1407/2013.
По елемент А допустимият режим за партньора (ако е приложимо) е режим „de minimis“ съгласно Регламент (ЕС) № 1407/2013.
По Елемент Б “Консултантски услуги” приложимият режим за кандидата е „Помощи за консултантски услуги в полза на МСП“ съгласно чл. 18 от Регламент (ЕС) № 651/2014.
По Елемент В „Други инвестиции, услуги и мултиплициране на резултатите“ приложимият режим за кандидата и партньора е „de minimis“ съгласно Регламент (ЕС) № 1407/2013.
Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 71 644 656.10 лева.
Допустими по процедурата са проекти, включващи следните дейности:
Елемент А „Внедряване“ (задължителен)
- Внедряване на технологични и ИКТ решения и методи за оптимизиране на производствените процеси и намаляване на използваните суровини, използване на алтернативни суровини и/или намаляване на образуваните отпадъци в съществуващо производство.
- Внедряване на съвременни технологии за предотвратяване образуването на отпадъци в съществуващо производство.
- Внедряване на съвременни технологии, които позволяват повторна употреба на произвеждания продукт, многократната му употреба или удължаване времето му на употреба.
- Внедряване на съвременни технологии, които позволяват рециклиране на отпадъците, получени при производството; рециклиране на произвеждания продукт след употребата му; разглобяване на произвеждания продукт след неговата употреба с оглед улесняване на рециклирането или оползотворяване на отпадъците от продукта.
- Внедряване на съвременни технологии за влагане на отпадъците като суровина в съществуващо производство или използването им за производството на друг продукт.
- Внедряване на иновационни производствени материали и повишаване използването на рециклируеми материали в съществуващо производство.
Елемент Б „Консултантски услуги“ (незадължителен)
- Консултантски услуги от инженерно-технически характер в подкрепа на дейностите по Елемент А Внедряване.
Елемент В „Други инвестиции, услуги и мултиплициране на резултатите“ (задължителен)
- Въвеждане на оборотни цикли за използване на водите в производствените процеси или други дейности, свързани с пречистване на отпадъчните води;
- Изготвяне на одит за ресурсна ефективност на проекта за целите на процедурата съгласно Приложение Е.
- Организиране и провеждане на събития за мултиплициране на резултатите от проекта – пресконференции, кръгли маси, работни срещи, представяне в медиите.
- Публикации в традиционни и дигитални медии за мултиплициране на резултатите от проекта.
- Визуализация на проекта.
- Одит на проекта – приложимо за проекти с БФП над 750 000 евро (1 466 872,5 лв.)
- Извършване на измервания на показателите за емисии от акредитирани лаборатории.
Процедурата е с краен срок за подаване на проектни предложения 16:00 часа на 23.04.2018 г.