ОПИК

Отвори процедурата на ОПИК в областта на енергийната ефективност –

BG16RFOP002-3.004 „Подкрепа за пилотни и демонстрационни инициативи за ефективно използване на ресурсите“

Целта на процедурата е повишаване на ресурсната ефективност на предприятията чрез прилагане на нови решения, техники и методи.

По настоящата процедура за подбор на проектни предложения предприятието-кандидат може да участва самостоятелно или в партньорство с друго предприятие в сектор Е.

Целта на процедурата е повишаване на ресурсната ефективност на предприятията чрез прилагане на нови решения, техники и методи.

Допустими кандидати по процедурата за подбор на проекти са:

  • търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите или са еквивалентно лице по смисъла на законодателството на държава-членка на Европейското икономическо пространство;
  • микро, малки и средни предприятияпо смисъла на чл. 3 и чл. 4 от Закона за малките и средните предприятия; имат минимум три приключени финансови години (2014, 2015 и 2016 г.) преди датата на обявяване на процедурата;
  • икономическата дейност,за която се предвиждат дейности, свързани с подобряване на ресурсната ефективност попада в сектор C „Преработваща промишленост” съгласно Класификацията на икономическите дейности;
  • В случаите, когато кандидатите стартират нова икономическа дейност в рамките на проекта, тазе дейност също попада в сектор C „Преработваща промишленост”съгласно Класификацията на икономическите дейности;
  • имат реализирани минимум 120 000 лв. приходи от продажби на продукция от дейността, за която са предвидени дейности, свързани с подобряване на ресурсната ефективност;
  • допустими по настоящата процедура за подбор на проекти са само кандидати, които имат минимум три приключени финансови години (2014, 2015 и 2016 г.) преди датата на обявяване на процедурата.

Бюджет:

Минимален размер на заявената безвъзмездна финансова помощ за индивидуален проект : 200 000 лева.

Максимален размер на заявената безвъзмездна финансова помощ за индивидуален проект :

За Микро предприятия : 500 000 лева;

За Малки предприятия : 1 000 000 лева;

За Средни предприятия : 1 500 000 лева;

По Елемент А „Внедряване“  всеки кандидат по процедурата може да избира между ЕДИН от приложимите режими на държавна помощ:

1) Регионална инвестиционна помощ съгласно чл. 13 и чл. 14 от Регламент (ЕС) № 651/2014 на Комисията от 17 юни 2014 година за обявяване на някои категории помощи за съвместими с вътрешния пазар в приложение на членове 107 и 108 от Договора (OB L 187/26.06.2014).

или

2) режим „de minimis“ съгласно  Регламент (ЕС) № 1407/2013.

По елемент А допустимият режим за партньора (ако е приложимо) е режим „de minimis“ съгласно  Регламент (ЕС) № 1407/2013.

По Елемент Б “Консултантски услуги” приложимият режим за кандидата е „Помощи за консултантски услуги в полза на МСП“ съгласно чл. 18 от Регламент (ЕС) № 651/2014.

По Елемент В „Други инвестиции, услуги и мултиплициране на резултатите“ приложимият режим за кандидата и партньора е „de minimis“ съгласно  Регламент (ЕС) № 1407/2013.

Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 71 644 656.10 лева.   

Допустими по процедурата са проекти, включващи следните дейности:

Елемент А „Внедряване“ (задължителен)

  1. Внедряване на технологични и ИКТ решения и методи за оптимизиране на производствените процеси и намаляване на използваните суровини, използване на алтернативни суровини и/или намаляване на образуваните отпадъци в съществуващо производство.
  2. Внедряване на съвременни технологии за предотвратяване образуването на отпадъци в съществуващо производство.
  3. Внедряване на съвременни технологии, които позволяват повторна употреба на произвеждания продукт, многократната му употреба или удължаване времето му на употреба.
  4. Внедряване на съвременни технологии, които позволяват рециклиране на отпадъците, получени при производството; рециклиране на произвеждания продукт след употребата му; разглобяване на произвеждания продукт след неговата употреба с оглед улесняване на рециклирането или оползотворяване на отпадъците от продукта.
  5. Внедряване на съвременни технологии за влагане на отпадъците като суровина в съществуващо производство или използването им за производството на друг продукт.
  6. Внедряване на иновационни производствени материали и повишаване използването на рециклируеми материали в съществуващо производство.

Елемент Б „Консултантски услуги“ (незадължителен)

  1. Консултантски услуги от инженерно-технически характер в подкрепа на дейностите по Елемент А Внедряване.

Елемент В „Други инвестиции, услуги и мултиплициране на резултатите“ (задължителен)

  1. Въвеждане на оборотни цикли за използване на водите в производствените процеси или други дейности, свързани с пречистване на отпадъчните води;
  2. Изготвяне на одит за ресурсна ефективност на проекта за целите на процедурата съгласно Приложение Е.
  3. Организиране и провеждане на събития за мултиплициране на резултатите от проекта – пресконференции, кръгли маси, работни срещи, представяне в медиите.
  4. Публикации в традиционни и дигитални медии за мултиплициране на резултатите от проекта.
  5. Визуализация на проекта.
  6. Одит на проекта – приложимо за проекти с БФП над 750 000 евро (1 466 872,5 лв.)
  7. Извършване на измервания на показателите за емисии от акредитирани лаборатории.

Процедурата е с краен срок за подаване на проектни предложения 16:00 часа на 23.04.2018 г.